KRYPTINIAI  MIKROFONAI  GERESNIAM  KALBOS  SUVOKIMUI  TRIUKŠME

 

Kryptiniai mikrofonai šiuo metu yra pats efektyviausias būdas kalbos suvokimui pagerinti triukšmingoje aplinkoje (būnant minioje, vakarėliuose, t.t.). Tūkstančiai patenkintų klausos aparatų nešiotojų naudoja šias sistemas kasdien, pažymėdami žymiai pagerėjusį kalbos suvokimą, lyginant su visakryptėmis klausos aparatų sistemomis. 

     

Pirmasis kryptinis mikrofonas klausos aparatuose buvo panaudotas prieš daugiau nei 30 metų. Septintajame dešimtmetyje kas penktas klausos aparatas turėjo tokį mikrofoną.  Deja, tais laikais šių mikrofonų kryptiškumas nebuvo efektyvus, taigi nedavė apčiuopiamos naudos klausos aparatų nešiotojui. Dėl šios priežasties aštuntajame dešimtmetyje tokie kryptiniai mikrofonai klausos aparatuose praktiškai išnyko. Tik devintojo dešimtmečio viduryje atėjo šios technologijos renesansas. Tai lėmė visiškai naujas žymiai didesnio kryptiškumo formavimo būdas, pagrįstas skaitmeninėmis technologijomis, kurios lėmė jaučiamą rezultatą.

 

Tradicinis kryptinis mikrofonas

Paprasta kryptinio mikrofono sistema naudoja vienintelį mikrofoną su dviem garso įėjimais. Tokių paprastų mikrofonų kryptiškumą lemia skirtumas tarp garso įėjimo angų ir vieno iš įėjimų vidinis garso vėlinimas. Šį vėlinimą sukelia specialus dempferis. Kadangi tokio įrenginio savybės yra stabilios ir nekinta veikimo metu, tai ir kryptiškumas išlieka toks pats nepriklausomai nuo aplinkos.

Keleto mikrofonų technologija

Yra kitas kelias realizuoti mikrofonų kryptiškumą, panaudojant kelis mikrofonus vienu metu. Tam reikia, kad mikrofonai būtų itin miniatiūriniai tam, kad keletas jų tilptų į mažuliuką klausos aparato korpusą (kur, be to, turi tilpti ir daug kitų detalių bei maitinimo šaltinis), bei signalinis procesorius, sugebantis lygiagrečiai apdoroti bent dviejų mikrofonų įėjimus, garso signalus, realiame laike.


Keleto mikrofonų technologija turi keletą svarbių privalumų lyginant su tradiciniu kryptiniu mikrofonu. Visų pirma atsiranda galimybė tame pačiame klausos aparate turėti ne tik kryptinį, bet ir visakryptį mikrofoną (pavyzdžiui, muzikos klausymuisi), be to, atskirų mikrofonų signalai gali būti elektroniškai apdoroti nepriklausomai vienas nuo kito (pavyzdžiui, skirtinguose mikroprocesoriaus kanaluose) tam, kad išgautų skirtingas kryptiškumo charakteristikas įvairiais laiko momentais. Šios technologijos dėka galima adaptyviai keisti mikrofonų kryptiškumą priklausomai nuo  esamos garsinės situacijos bei efektyviai nuslopinti netgi judančių triukšmo šaltinių skleidžiamą triukšmą.

         

Pavyzdžiui, vadinamojo dinaminio kryptinio mikrofono atveju (tokius turi klausos aparatai pradedant nuo 101 technologinio lygmens) keleto mikrofonų signalai yra sudedami ar atimami taip formuojant besikeičiančią kryptinę charakteristiką, kuri gali "sekti" žmogaus balso kryptį triukšme bei slopinti net ir judančius triukšmo šaltinius. Pažangiausi klausos aparatai gali slopinti net keletą judančių triukšmo šaltinių. Žemiau pateikta šių technologijų iliustracija. Pasirinkite vieną arba keletą triukšmo šaltinių:

   

Taip pat naudojantis šiomis technologijomis galima perjungti klausos aparatą iš visakrypčio režimo (optimalaus tylioje aplinkoje arba klausantis muzikos) į kryptinį garsą priimant tik iš priekio (auditorijoje, žmonių minioje ar restorane) arba į dinaminio kryptinio mikrofono režimą (triukšmingoje aplinkoje su kintančiais triukšmo šaltiniais, pavyzdžiui, gatvėje). Pažangiausi klausos aparatai tą ir daro priklausomai nuo atpažintos garsinės situacijos (pradedant nuo 300 ar 301 klausos aparatų šeimų technologinio lygio). Iliustracija pateikta žemiau, pasirinkite mikrofono režimą: