TINNITUS - VAIDUOKLIS NEEGZISTUOJANČIO GARSO PAVIDALU

Ekspertai vertina, kad apie 17% žmonių pasaulyje girdi garsus, kurie realiai neegzistuoja. Jie kenčia nuo būsenos, vadinamos tinnitus. Industrinėse šalyse šis procentas netgi viršija 20%.

Žodis tinnitus yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio reiškiančio “skambėjimas”. Bendrai vieni žmonės apibūdina tinnitus kaip skambantį triukšmą, kiti kaip burzgiantį, gaudžiantį, banguojantį ar švilpiantį garsą. Nesvarbu kaip būtų apibūdinamas tinnitus, visi jį turintys niekad jo neapibūdina kaip malonaus. Paprastai kalbant, tinnitus yra garso, kurio nėra, pojūtis.

Deja, labai mažai yra žinoma kas jį sukelia. Bendrai įvardinamos apie 200 galimų priežaščių. Gydymas, daugumoje atvejų, yra savo esme palengvinantis problemą, o pilnai išgydančio gydymo, deją, nėra.

Yra pasiūlyta daug terapijų. Tyrimai rodo, kad galima naudoti klausos aparatus “užmaskuoti” ar prislopinti skambėjimą, susijusį su tinnitus. Specialūs klausos aparatai, vadinami tinnitus maskuotojai ("tinnitus-masker") sukurti tinnitus terapijai gali būti pritaikyta ar specialiai užprogramuoti atitraukti dėmesiui nuo varginančių garsų ausyje (-e), palengvindami “išorinių” garsų klausymą.

Kitos terapijos siūlo naudoti bio ryšį, kuris fokusuojasi ties atsipalaidavimo technologijomis.  Dar kitos kognityvinės terapijos naudoja žmonių įtikinimą valdyti emocines reakcijas į tinnitus (“susitaikyti su juo”) ir taip padeda pagerinti gyvenimo kokybę. Bet kuriuo atveju Jūsų gydytojas padės Jums pasirinkti teisingą terapiją.

Tinnitus gali būti jaučiamas su pertrūkiais, kintantis ir skirtingų intensyvumų arba, blogiausiu atveju, gali būti jaučiamas chroniškai, kitaip sakant visą laiką ir ilgais laikotarpiais.   

     

Plačiau apie Tinnitus

Priežastys

Chroniškas tinnitus kyla kai pojūtis to, kas normaliai turėtų būti tyliu garsu ausyje yra padidinamas ir tampa dominuojančiu. Žmogus pajunta jį  ir vis daugiau ir daugiau koncentruojasi ties tuo pojūčiu. Dėl to subjektyvus garsas didėja, pojūtis stiprėja, asmuo darosi dar jautresnis ir dar daugiau fokusuoja savo dėmesį į šį pojūtį. Kiekvienas kas papuola į šį užburtą ratą ilgainiui yra apimamas tinnitus metams, ir netgi dešimtmečiams. 

Chroniškas tinnitus prasideda nuo keliančio nerimą garso ausyje, kuris gali kilti dėl:

Tinnitus statistika

Kas antras žmogus, jaučiantis neegzistuojančius garsus ausyse, yra kamuojamas vidutinio stiprumo – nepakenčiamo tinnitus. Maždaug 50% žmonių su tinnitus taip turi ir klausos netekimą. Iki 5% žmonių pasaulyje kenčia chronišką tinnitus. Daugelis iš tokių žmonių pasiekia tašką, kai psichinė įtampa sukelta nuolatinio tinnitus (negalėjimas patirti tylių momentų, tylos malonumo) neleidžia jiems netgi normaliai miegoti ar dirbti. Pasekmės: negebėjimas susikaupti, nemiga, depresija, etc.

Kas gali padėti?

Tam, kad suvaldyti chronišką tinnitus yra reikalingas pasišventimas kaip dalyvaujančių specialistų, taip ir paties žmogaus. Tam, kad tinnitus valdymas būtų sėkmingas, yra labai svarbu įsisąmoninti, kad jis greičiausiai niekad pilnai neišnyks. 

Tačiau, tinkamos konsultavimo ir įpratimo terapijos dėka, simptomai gali dramatiškai sumažėti, taip, kad tinnitus daugiau nedominuotų paciento sąmonėje. Jis tiesiog gali tapti dar vienu kasdieniu garsu.

Pacientas mokosi kontroliuoti tinnitus. Terapija įtraukia ir išorinio įrenginio naudojimą. Kuo aukštesnio lygio technologija yra įgyvendinta tame įrenginyje, tuo geriau jis gali būti pritaikomas kiekvienam individualiam atvejui, suteikdamas didesnį atsipalaidavimo pojūtį. 

Ką siūlo Siemens?

Siemens sukūrė naują klausos aparatą, „Life“, kuris taip pat gali būti naudojamas ir tinnitus slopinimui. Life turi specialią, užprogramuojamą funkciją, kuri leidžia generuoti terapinį triukšmą. Jis atitraukia žmogaus dėmesį nuo triukšmo girdimo ausyje ir leidžia vėl “normaliai” girdėti išorinius garsus. Life ne tik tinnitus slopinimo instrumentas, - jis yra idealus kombinuotam taikymui, kartu kompensuojant ir klausos netekimą, jei toks yra. Šis klausos aparatas yra „prikimštas“ naujausių technologijų, yra itin diskretiškas ir patogus nešioti, o tiems kam diskretiškumas nesvarbu, kaip tik siūlomi įvairiausių spalvų korpusai.

Life klausos aparatai gali padėti žmonėms su tinnitus žymiai pagerinti gyvenimo kokybę. Life generuoja specialų garsą, kuris slopina tinnitus, o kai kuriems užsidėjus Life tinnitus išnyksta iš viso (tuo metu kai Life dėvimas ir kurį laiką po to). Tai padeda nešiotojams prisitaikyti prie gyvenimo su tinnitus, sumažina šią problemą. Klausos aparatų specialistas turi kartu su turinčiuoju tinnitus nustatyti kuris terapinio triukšmo tipas ir intensyvumas geriausiai tinka kiekvienu konkrečiu atveju.

Daug turinčiųjų tinnitus taip pat turi klausos netekimą susijusį su vidine ausimi. Jie gali naudoti Life klausos aparatėlį klausos atstatymui ir tinnitus terapijai vienu metu. Žmogus taip pat turi galimybę prisitaikyti Life, naudodamas distancinį pultelį.

Life klausos sistemos gali būti pritaikytos žmogui naudojant ypatingai ploną, permatomą vamzdelį, paliekant ausies kanalą atvirą. Šie klausos aparatai / tinnitus maskuotojai yra mažesni ir daug mažiau krentantys į akis, nei įprastiniai užausiniai klausos aparatai, be to galima pasirinkti vieną iš daugelio patrauklių jo korpuso spalvų ar jų kombinaciją. Šie klausos aparatai taip naudoja pačias pažangiausias klausos aparatų technologijas. Keletas iš jų: mokymosi iš duomenų („DataLearning“) technologija įsimena pasirinktą nešiotojo nusistatytą garso lygį specifinėse situacijose ir ateityje automatiškai nustato tokį garsumą pati, kai nešiotojas vėl atsiduria panašioje garsinėje situacijoje; kai kuriuose modeliuose įgyvendinta mokymosi iš garsų („SoundLearning“)  savybė eina dar toliau ir išsaugo pasirinktus garso kokybės nustatymus (tembrą, tylių garsų kiekį, stiprių garsų stiprinimą, kiekvienoje girdėjimo situacijoje atskirai, etc.) tam, kad automatiškai perprogramuotų klausos aparatą, pagal nešiotojo pasirinkimus; taip pat Life klausos aparatai gali būti naudojami su TEK Connect technologija sukurta Siemens. Pastaroji technologija leidžia klausos aparatų sistemas prisijunti bevieliu bluetooth ryšiu prie mobilių telefonų, stereo sistemų ar TV imtuvų. Plačiau apie Life klausos aparatus - tinnitus slopinimo įrenginius rasite mūsų tinklapyje: Life klausos aparatų šeima. Taip pat tinnitus slopinimo funkcija turi kai kurie PURE klausos aparatų modeliai (Pure Carat 301, 501, 701).

Kadangi ši problema tampa vis aktualesne, Siemens 2013 metais įtraukė tinnitus terapijos funkcija į visus naujus miCon platformos klausos aparatus. Taigi šiuo metu galite rinktis iš keliasdešimties modelių. Plačiau apie miCon ir šios platformos klausos aparatus: miCon technologija.