ATVIROS  AUSIES KLAUSOS APARATAI

 

Atviros ausies užausinių klausos aparatų privalumai

Visuotinai yra priimta, kad klausos aparatai yra skirstomi į du tipus: įausinius ir užausinius. Pavyzdžiui, Vokietijoje 2 iš 3 klausos aparatų nešiotojų turi užausinius klausos aparatus. Tokią sistemą sudaro klausos aparatas, kabantis ant ausies, ir vamzdelis, einantis nuo klausos aparato iki įdėklo, esančio ausies kanale. Dažniausiai pabrėžiama, kad įausiniai klausos aparatai yra patrauklesni kosmetiniu požiūriu, tačiau užausinius klausos aparatus yra lengviau dėvėti, lengviau įjungti ir išjungti, lengviau pakeisti bateriją. Be to, jų priežiūra yra paprastesnė: galima atjungti įdėklą ir jį išvalyti nuo sieros. Be to, užausiniai klausos aparatai yra ilgaamžiškesni ir pigesni už įausinius analogus, o jų pritaikymo pagal klausą galimybės yra didesnės, be to nereikia laukti kol jie bus pagaminti.  

  

Atviros ausies pritaikymo privalumai: garso kokybė, komfortas, kosmetika

Užausiniai klausos aparatai gali būti pritaikomi uždarai ir atvirai ausiai. Pirmuoju atveju klausos aparatas yra jungiamas prie įdėklo kuris daugiau ar mažiau uždaro ausies kanalą. Bendrai, kuo mažiau yra užkištas ausies kanalas, tuo patogiau yra dėvėti klausos aparatą. Atviros ausies pritaikymas užtikrina, kad ausis gerai vėdinsis, neperkais, nesikaups drėgmė. Toks pritaikymas taip pat leidžia išvengti nešiotojo balso iškraipymo, nenatūralaus skambėjimo, triukšmų, kurie kyla ryjant ir kramtant. Nešiotojui ir kiti garsai atrodo daug natūralesni, nes yra išlaikomas natūralus garso kelias iki ausies būgnelio ir natūralios ausies kriauklės bei ausies kanalo kryptiškumo savybės. Be to, tokiu būdu parenkamas optimalus garso stiprinimas ypač aukštų dažnių diapazone. Kosmetiškai toks sprendimas yra labai patrauklus, nes mažutėlis klausos aparatėlis yra pilnai pasislėpęs už ausies kriauklės ir vizualiai matosi ne ką daugiau už pilnai ar mini kanalinį klausos aparatėlį. Be to, toks klausos aparatėlis tinka ir augančioms vaikų ir paauglių ausims, ko negalima pasakyti apie įausinius klausos aparatus: ausiai augant, atviro pritaikymo atveju tereikia pakeisti miniatiūrinio įdėkliuko LifeTip dydį, kai tuo tarpu įausinio klausos aparato atveju tektų perdaryti visą klausos aparatą, dėl ko įausiniai klausos aparatai vaikams ir paaugliams yra nerekomenduotini. Tačiau visgi yra amžiaus limitas atviros ausies klausos aparatams. Dėl audiologinių priežasčių (netikslios audiogramos, sunku įvertinti klausos atstatymo lygį) ir dėl jaunesnio amžiaus vaikučių judrumo, šie klausos aparatai nerekomenduotini vaikams iki 7 metų amžiaus.

 Atviros ausies sistemos – labai geros, bet įmanomos tik su specialiais klausos aparatais

Atsižvelgiant į garso kokybę ir nešiotojo komfortą, atviresnė ausis yra visada labiausiai pageidaujama, pavyzdžiui ausies įdėklai visada gaminami su kuo didesniu ventiliaciniu kanalu, kiek tai leidžia klausos netekimo dydis ir nešiojamas klausos aparatas. Naujausi pasiekimai šioje srityje leido pritaikyti klausos aparatą visai be įdėklo: specialus vamzdelis („Life tube“) yra įkišamas tiesiogiai į ausies kanalą. Tačiau ne visi užausiniai klausos aparatai tinka tokiai atvirai sistemai. Tokiai sistemai tinkantys klausos aparatai privalo turėti puikią garso atkūrimo kokybę, su nejuntamu triukšmo lygiu ir itin efektyviu švilpimo slopinimu, nes kitaip naudojant atviros ausies pritaikymą vyks nepageidaujamas mikrofono pagautų ir vėl sustiprintų signalų stiprinimas (grįžtamasis ryšys), kas sukels nemalonų skardų švilpimą

Atviros ausies sistemos nėra tinkamos visais klausos netekimo atvejais. Toks pritaikymas labiausiai tinka nedideliam – vidutiniam klausos netekimui, arba aukštų dažnių klausos netekimui („krintanti“ audiograma ). Kuo didesnis klausos netekimas, tuo ausies įdėklas turi būti uždaresnis: tuo būdu sumažinama klausos aparato švilpimo rizika ir išgaunamas didesnis stiprinimas. Todėl prieš pasirenkant tinkamą klausos aparato formą yra būtina konsultuotis su klausos aparatų specialistu. Tai ypač svarbu pirmą kartą įsigyjantiems klausos aparatą. Išsamūs paaiškinimai apie galimus variantus yra svarbus faktorius pasirenkant tinkamą sprendimą ir turi didžiulę įtaką pasirinkto klausos aparato priėmimui, nešiojimui. Tai taip pat leidžia užtikrinti, kad klausos aparatas bus nešiojamas nuolat ir kad klausos protezavimas bus sėkmingas.